Více než 250 slabikářů
z celého světa.

Kdo jsem

To jsem já
Mise v Kosovu

Jmenuji se Zdeňka Markovičová. Narodila jsem se ve Vyškově na Moravě. Střední průmyslovou školu strojnickou jsem absolvovala ve Vyškově. Univerzitu obrany v Brně jsem promocí s titulem Ing. ukončila v roce 2013.

Začátek sběratelství slabikářů z celého světa souvisí s moji vojenskou kariérou. Svůj první slabikář do sbírky, ABETARE, jsem koupila ve městě Podujevo, v Srbsku (Kosovo), kde jsem působila v roce 2002 a v roce 20032004 jako analytička skupiny Civilně vojenské spolupráce.

A proč právě slabikáře?

V Kosovu jsme převážně pracovali pro místní obyvatelstvo, rekonstruovali jsme školy, lidem jsme dodávali humanitární pomoc a do škol školní pomůcky. Školství v Kosovu mě ke sběratelství vlastně dovedlo.

Sbírku jsem začala postupně doplňovat, ať už hledáním a nákupem na internetu, na aukcích nebo v antikvariátech.

Moje první výstava se konala v Muzeu Vyškovska v měsíci dubnu a květnu roku 2013. V současné době sbírka již byla vystavována na sedmi místech v ČR.

K rozšíření mé sbírky pomohlo i členství v mezinárodní skupině Reading Primers Special Interest Group (skupina zajímající se o slabikáře), pořad Hobby naší doby s paní Bohdalovou. Dále pobyt v Rakousku, kdy jsem pomocí portálu www.willhaben.at nakoupila ty nejcennější exponáty v němčině.

V roce 2014 mi byl udělen diplom – pozoruhodná sbírka Klubem sběratelů kuriozit, kterého si nesmírně vážím.

Ráda svoji sbírku propůjčím do muzeí, škol, zámků, galerií atd. Pro bližší informace mě kontaktujte na tel. čísle 608 207 039 nebo na emailu [email protected].

Diplom